کد خبر : 964
تاریخ انتشار : یکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۱
119 views بازدید

خودرو نو بخریم یا کارکرده؟

خودرو نو بخریم یا کارکرده؟
احتمالا افراد زیادی را دیده‌اید که وقتی بحث خرید خودرو به میان می‌آید، تنها به اتومبیل‌های نو و صفرکیلومتر فکر می‌کنند. بر خلاف این عده، افرادی هم هستند که بنا به دلایل خاصی، اتومبیل‌های کارکرده و مدل‌ بالاتر را ترجیح می‌دهند...؛

احتمالا افراد زیادی را دیده‌اید که وقتی بحث خرید خودرو به میان می‌آید، تنها به اتومبیل‌های نو و صفرکیلومتر فکر می‌کنند. بر خلاف این عده، افرادی هم هستند که بنا به دلایل خاصی، اتومبیل‌های کارکرده و مدل‌ بالاتر را ترجیح می‌دهند. اگرچه ممکن است بسته به شرایط مختلف نظر ما به چالش کشیده شود و گزینه‌ی متفاوت را انتخاب کنیم، با این حال هر کدام از این انتخاب‌ها ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند. ماهم فرصت را مناسب دیدیم تا در مطلب شما بگویید این هفته، نظر شما را در مورد خرید خودروی صفرکیلومتر یا دست‌دوم جویا شویم. بنابراین ابتدا نگاهی اجمالی به ویژگی هر انتخاب داشته باشیم و در انتها نظرتان را به ما بگویید.

به تصور بسیاری از ما، خودروهای کارکرده عمرشان را کرده‌اند و حالا گرفتاری‌هایشان به دوش ما افتاده است! البته این تصور لزوما درست نیست و خودروهای کارکرده‌ی زیادی در بازار هستند که به لطف نگهداری درست دارنده، از سلامت ظاهری و فنی مطلوبی بهره می‌برند. خودروهای کارکرده ویژگی‌های خوبی نسبت به اتومبیل‌های کارکرده دارند که در ادامه مروری به آن‌ها خواهیم داشت.

 

‌مزیت خودروهای کارکرده

ارزان‌تر هستند

خودروهای کارکرده نسبت به نمونه‌ی صفر کیلومتر معمولا ارزان‌تر هستند. این ویژگی باعث می‌شود تا عده‌ای با بودجه‌ی کم‌تر به سمت خرید آن‌ها روی بیاورند. مثلا در گستره قیمتی زیر ۲۱ میلیون تومان تنها گزینه خودرو صفرکیلومتر برای مشتری، پراید است. این درحالی است که با نصف همین مبلغ هم می‌توان پراید مدل پایین ولی سالم تهیه کرد.

 

هم‌قیمت ولی باکلاس‌تر!

حتی اگر به دنبال خودروی ارزان‌تر نباشیم، با همان بودجه می‌توان خودروهای کارکرده اما بعضا لوکس و با امکانات بیشتر تهیه کرد. مثلا با بودجه‌ی زیر ۵۰ میلیون تومان، شاید بتوان خودروی صفرکیلومتر چینی و داخلی مثل دنا تهیه کرد اما چه کسی می‌تواند از گزینه‌های وسوسه‌کننده‌ای مثل ماکسیما، مگان و کمری مدل پایین‌ ولی پرامکانات و باکلاس‌تر چشم‌پوشی کند؟

 

انتخاب‌های بیشتر

اگر فیلتر خرید اتومبیل در هر بازه قیمتی را از نو به کارکرده تغییر دهیم، تعداد انتخاب‌هایمان بسیار بیشتر می‌شود؛ از خودروهای کلاسیک گرفته تا روز. دیگر نیاز نیست مشتری برای خرید اتومبیل، سلیقه‌ی خودش را به دست انتخاب‌های محدود خودروساز بسپارد. بلکه گزینه‌ها آن‌قدر زیاد می‌شوند که قابلیت مانور و انتخاب مطلوب مشتری حرف اول را می‌زند.

 

مجهز‌تر

از دزدگیر و روکش اتومبیل گرفته تا ضبط و سیستم صوتی، ممکن است از حداقل امکانات یک اتومبیل‌های کارکرده باشد که مالک قبلی برای استفاده‌ی خود آن‌ها را تهیه کرده است. این یکی از ویژگی‌های خودروهای کارکرده است که بعضا زمان خرید و مقایسه به چشم نمی‌آید. بنابراین مشتری خودروهای کارکرده معمولا چند پله از خریدار اتومبیل نو جلوتر هستند؛ چه از بابت هزینه‌ی زمانی و چه از نظر مادی! حتی یک ویژگی بعضی از خودروهای کارکرده سالم، تخفیف بیمه‌ی آن‌هاست. این یکی از ویژگی‌های خوب خودروهای کارکرده برای خریدار است که هرساله بسته به قیمت خودرو، مبلغ قابل توجهی در هزینه‌های مالک صرفه‌جویی می‌کند.

 

افت قیمت

خودروهای کارکرده معمولا افت قیمت اصلی خودشان را تجربه کرده‌اند؛ مثلا پراید و پژو ۴۰۵ مدل دهه ۷۰ تفاوت قیمتی چشم‌گیری با هم ندارند و تفاوت قیمت آن‌ها با سلامت ظاهری و فنی اتومبیل‌های این دوره دیده می‌شود. این درحالی است که مشتریان خودروهای نو باید بدانند که پس از خرید اتومبیلی مثل سوناتا، هرساله افت قیمتی را تجربه می‌کنند. این افت قیمت وقتی بیشتر هم می‌شود که نسل جدیدتر اتومبیل به بازار وارد می‌شود و درنتیجه، خودرو افراد، قدیمی و از مدافتاده قلمداد خواهد شد.

حالا با دانستن نقاط قوت خودروهای کارکرده، باید نگاهی به نقاط ضعف آن‌ها نسبت به خودروهای صفر کیلومتر داشته باشیم. چراکه هرچند انتخاب‌های خوب و وسوسه‌کننده‌ای به نظر برسند، نقاط ضعفشان در مقابل خودروهای نو غیرقابل کتمان است. در ادامه ویژگی خودروهای صفر کیلومتر را بررسی می‌کنیم.

 

مزیت خودروهای صفر کیلومتر

بوی نو می‌دهد

بوی کهنگی خودروهای کارکرده استعاره از همان استهلاک اتومبیل است. خودروهای کارکرده به دلیل استفاده‌ی زیادی که از آن‌ها شده، مسهتلک می‌شوند و درنتیجه، شانس خرابی آن‌ها به مراتب بیشتر می‌شود. این یعنی خریدار باید این ریسک را بپذیرد که ممکن است هرچند وقت یک‌بار، پای اتومبیل مورد نظرش به تعمیرگاه محل باز شود! حالا اگر اتومبیل کلاسیک یا لوکس باشد، هزینه‌ی زمانی و مادی برای تعمیر آن‌ بیشتر میشود. در طرف مقابل، بوی نوی خودروی صفرکیلومتری را درنظر بگیرید که موقع تحویل حس اعتماد بیشتری به انتخاب مشتری میدهد!

 

واقعا بدون‌رنگ

این سوال متداولی است که باید هنگام خرید اتومبیل کارکرده از مالک آن پرسید. اصلا خودروی کارکرده‌ای که یک لکه رنگ هم نداشته باشد که اصلا خودرو نیست! حالا درنظر داشته باشید که دیگر نیازی نیست این سوال را هنگام خرید اتومبیل نو بپرسید. خیالتان راحت است که اتومبیل از ابتدا زیر پای شماست و هیچ مشکلی از نظر سلامت ظاهری ندارد. خودروهای کارکرده ممکن است چند باری به صاف‌کاری و نقاشی رفته باشند. وضعیت وقتی بدتر می‌شود که تصادف جدی باشد و بعضی از بخش‌های خودرو مثل سپر، چراغ و در موتور تعویض شده و اتومبیل برای شاسی‌کشی به تعمیرگاه رفته باشد.

 

ریسک نمی‌کنید

خرید خودروی نو همیشه این اطمینان را به مشتری می‌دهد که خودرو سالم است. حتی اگر مشکلی داشته باشد، اتومبیل را با گارانتی تعمیر می‌کند. دیگر برای مشتری، نگرانی تصادف و رنگ شدگی خودرو وجود ندارد. باید این واقعیت را قبول کنیم که هیچ‌وقت نمی‌توانیم قاطعانه به مالک اتومبیل کارکرده اعتماد کنیم. شاید خودرو تصادف شدیدی داشته یا از آن استفاده‌های نادرست و غیرمنطقی شده باشد. مالک اتومبیل ممکن است آن‌ها را بازگو نکند و بعد از خرید، خریدار جدید با گرفتاری‌های عجیب‌وغریب روبرو شود. از آن‌جایی که بعضا خودروهای کارکرده چند بار خرید و فروش می‌شوند، ممکن است آخرین مالک واقعا از عیب اتومبیل آگاهی نداشته و نیت بدی هم نداشته باشد. با این حال، مشتریان خودروهای نو همیشه از این خطر در امان هستند.

 

پوشش خدمات گسترده

خودروهای نو از نظر پوشش خدمات گسترده مشکلی ندارند. حالا درنظر بگیرید که یک خودروی قدیمی خریده‌اید و باید پای مشکلاتش بایستید. چراکه بسیاری از قطعات خودروهای قدیمی و کلاسیک در بازار کشورما به سختی پیدا می‌شوند و وقتی هم که پیدا می‌شوند، قیمت نجومی دارند. هیچ شرکت رسمی و بین‌المللی از برندهای جهانی در کشورمان حضور ندارد تا با تکیه به سرویس آن‌ها، دغدغه‌ی تعمیر آن‌ها را نداشته باشیم. بعضا دیده می‌شود که عده‌ای از مالکان خودروهای قدیمی حاضرند پول زیادی هم برای تعمیر اتومبیل‌شان خرج کنند اما قطعات آن‌ها در بازار پیدا نمی‌شود.

 

انتخابی محافظ‌کارانه ولی هوشمندانه

خودروهای نو شاید مثل اتومبیل‌های کارکرده، لوکس‌تر نباشند و قیمت پایین‌تر، تخفیف بیمه و امکانات اضافی نداشته باشند ولی یک ویژگی طلایی برای هرکسی دارند که آن‌هم نو بودنشان‌ است! این یعنی خریدار با پرداخت هزینه‌ی مشخصی می‌تواند صاحب اتومبیل صفر کیلومتری شود که خیالش از هر بابت راحت است. دیگر نیازی نیست ریسکی را قبول کند که گرفتار مشکلات احتمالی برای تعمیر خودرو شود. او این اطمینان را دارد، اگر اتومبیل صفرکیلومترش خراب شود می‌تواند به گارانتی شرکت مراجعه ‌کند و مشکل را رایگان برطرف سازد. شاید انتخاب‌هایش محدودتر باشد اما با اتخاذ راهی هوشمندانه و محافظ‌کارانه، از احتمالات منفی جلوگیری کرده و با دوستان و خانواده، سواری مطمئن‌تری را تجربه می‌کند.

 

  • حالا شما نظرتان چیست؛ خودروی نو بخریم یا دست دوم؟

جهت اطلاع از شرایط فروش اقساطی خودرو در تلگرام اینجا کلیک نمایید

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

آخرین شرایط فروش خودرو

    Sorry, no posts matched your criteria.

عصر لیزینگ